Telefon: +48 793 973 622 | Email: kstachowska17@gmail.com

Blog

Jaki projekt domu wybrać, by było w nim wygodnie?

Strefa dzienna według projektu Interior Koncept Projektowanie Wnętrz

Jeśli jesteśmy tymi szczęśliwcami, którym los pozwolił na zakup mieszkania lub budowę domu, zaczynamy zastanawiać się, jaki projekt wybrać, by był on idealnie dostosowany do naszych potrzeb?

W artykule znajdziesz:

 • Gotowy projekt domu czy projekt domu skrojony na miarę?
 • Jak rozplanować mieszkanie względem stron świata?
 • Strony świata a pomieszczenia w domu, jak zaplanować je właściwe?
 • Jak uniknąć błędów w wyborze projektu domu?
 • Jak i gdzie, czyli jak powinien wyglądać dobrze rozplanowany dom?
 • Jak zaplanować wejście?
 • Gdzie zaplanować kuchnię w naszym domu?
 • Jak zaplanować pomieszczenia strefy dziennej?
 • Jak zaplanować wygodną i funkcjonalną sypialnię?
 • Jak zaplanować wygodną i funkcjonalną łazienkę?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu czy mieszkania?

Gotowy projekt domu czy projekt domu skrojony na miarę?

Mnóstwo ciekawych domów można znaleźć na stronach producentów, oferujących gotowe już  projekty ( np. murator projekty.pl czy homekoncept.pl). Wystarczy tylko, że określimy nasze preferencje i gotowe!


Projekt gotowego domu HOMEKONCEPT-72, źródło www.homekoncept.pl

Jeśli jednak nie możemy znaleźć ideału, możemy pokusić się o zindywidualizowany projekt domu, wykonany przez biuro architektoniczne.

Jeśli kupujemy mieszkanie, to tutaj sprawa może być bardziej skomplikowana bowiem w tym przypadku najczęściej musimy dostosować się do tego co oferuje nam deweloper lub rynek wtórny. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia i zawsze możemy dokonać choć małych przeróbek. Najważniejsze, by stworzona przestrzeń była nie tylko estetyczna ale przede wszystkim funkcjonalna. Na co zatem zwrócić uwagę, przy kupnie domu czy mieszkania,  by takim ono było?

Jak rozplanować mieszkanie względem stron świata?

W artykule ominięto czynniki związane z trwałością budynku (powołując się na triadę Witruwiusza), gdyż porządnie wykonane mury to już inny, odrębny temat. Przyjrzymy się zatem tym aspektom, które wpływają na idealny układ funkcjonalny i warunkują wygodne użytkowanie pomieszczeń na co dzień. Będziemy mówić zatem o położeniu domu względem kierunków świata, komunikacji wewnątrz budynku, rozmiarach pomieszczeń i ich podstawowych właściwościach, warunkujących ich funkcjonalność.

Strony świata a pomieszczenia w domu, jak zaplanować je właściwe?

Umieszczając dom na konkretnej działce czy ustalając w mieszkaniu gdzie będzie kuchnia czy sypialnia, rzadko bierzemy pod uwagę fakt jak te pomieszczenia mają się względem stron świata. Na szczęście z pomocą przychodzą nam architekci i specjaliści od aranżacji wnętrz, którzy w porę mogą nam uzmysłowić, że strona świata, to światło lub jego brak, a co za tym idzie świadomość, że jedne pomieszczenie będzie bardziej oświetlone od drugiego. Tutaj należy brać pod uwagę fakt, że od strony północnej powinny znajdować się pomieszczenia „zimne”(kuchnia, spiżarnia, jadalnia) czy te, ze strefy spania (sypialnia, łazienka) a od strony południowej pomieszczenia strefy dziennej (salon, jadalnia). Dom zatem można potraktować jak żywą materię, która wkomponowana w naturalny obieg słońca razem z nim budzi się, żyje i kładzie się do snu.


Sypialnia od strony północno-wschodniej, gdzie promienie słońca budzą o poranku, wspaniały efekt, źródło Pinterest

Jak uniknąć błędów w wyborze projektu domu?

Ustalenie podziału domu czy mieszkania względem stron świata automatycznie warunkuje podstawowy podział pomieszczeń na strefy: strefę dzienną i strefę nocną. Jakie efekt uzyskujemy przez takie podział? Myślę, że duży, ponieważ już na etapie wyboru projektu lub ewentualnych jego zmian, wiedząc, że strefa dzienna jest strefą wspólną dla wszystkich domowników a strefa nocna jest strefą indywidualną, będziemy mogli właściwie je usytuować na mapie naszego domu i uniknąć w przyszłości kosztownych przeróbek czy zmian.


Dobrze rozplanowane wnętrze względem innych pomieszczeń sprawia, że pomieszczenie staje się oazą spokoju i idealnym miejscem do wypoczynku, źródło Pinterest.

Jak i gdzie, czyli jak powinien wyglądać dobrze rozplanowany dom?

Aby wybrać odpowiednie dla naszych potrzeb projekt należy przede wszystkim określić jakie są nasze preferencje, w jaki sposób żyjemy, co lubimy robić i jak spędzać czas, ilu członków liczy nasza rodzina i co koniecznie musi znaleźć się we wnętrzach naszego domu a z czego musielibyśmy na zasadzie kompromisu zrezygnować. Już sam podział domu na strefę dzienną i nocną ułatwi nam rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń i odpowiednie ich usytuowanie względem siebie. Warto jednak stosować kilka podstawowych zasad, które ułatwią zachowanie prawidłowej komunikacji i sprawią, że dom czy mieszkanie będzie nie tylko wygodne ale i przede wszystkim funkcjonalne.

Jak zaplanować wejście?

Wejście to wizytówka domu, jego twarz, nasze pierwsze wrażenie. Dlatego nigdy nie powinno zostać potraktowane po macoszemu. Źle rozplanowane potrafi zaburzyć cały układ funkcjonalny pozostałych pomieszczeń. Jego „użytkowość” opiera się przede wszystkim na reprezentacji – zaproszeniu do dalszej części domu ale także jako miejsce podręcznej garderoby, jeśli jest miejsce na  postawienie szafy. To tutaj powinna znaleźć się mała konsola lub komoda, która przechowa drobne, podręczne rzeczy ale też będzie stanowiła miejsce chwilowego odłożenia kluczy czy zakupów. Dlatego „must have” wejścia to lustro, konsola lub komoda, pufa, wieszak lub szafa.To świetnie zagospodarowane miejsce idealnie wkomponowuje się w funkcję wejścia do domu, i tak na jednej ścianie znalazły się wszystkie niezbędne w holu meble, źródło Pinterest.

Należy pamiętać ze strefy wejściowej domu czy mieszkania powinien znaleźć się bezpośredni dostęp do stref wspólnych jak kuchnia, WC czy schody. Wtedy przychodząc z zakupami możemy od razu zostawić je we właściwym dla nich miejscu, a odwiedzający nas goście nie będą musieli poruszać się po prywatnych wnętrzach naszego domu by skorzystać np. z toalety.

Gdzie zaplanować kuchnię w naszym domu?

Kuchnia jest miejscem łączącym w sobie kilka funkcji jak miejsce do gotowania, spożywania posiłków, wspólnego spędzanie czasu. Jej położenie powinno być uwarunkowane bezpośrednim połączeniem z holem(wejściem) oraz jadalnią. Czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą czy zamkniętą, zawsze dobrze, żeby była w bezpośrednim sąsiedztwie ze strefą dzienną domu czy mieszkania. Dla zachowania funkcjonalności tego pomieszczenia i swobodnego poruszania się w nim między meblami kuchnia powinna być wielkości min. 8 m 2, bez miejsca do spożywania posiłków.  W przypadku umieszczenia w kuchni strefy jadalni kuchnia taka powinna wynosić min. 12 m 2. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby w kuchni znajdowało się okno. Nie dość, że zapewniałoby ono naturalne oświetlenie to dodatkowo stanowiłoby widok na to, co dzieje się poza nim, czyli np. moglibyśmy podczas codziennych obowiązków obserwować jak bawią się nasze dzieci w ogrodzie.  Okno zapewnia również naturalną wentylację pomieszczenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby kuchnia znajdowała się od strony północnej (więcej na ten temat w artykule odnoście kolorów we wnętrzach). Temu pomieszczeniu, jako jednemu z najważniejszych w domu, zostanie poświęcony odrębny artykuł.


Zachowanie proporcji, stonowane kolory, dobre światło i olbrzymia przestrzeń, sprawiają, że kuchnia ta już na pierwszy rzut oka daje wrażenie funkcjonalnej i pięknej, źródło Pinterest.

Jak zaplanować pomieszczenia strefy dziennej?

Uwarunkowanie strefy dziennej od prawidłowego usytuowania jej na działce kierunkiem południowej strony świata powoduje, że pomieszczenia do niej należące są najbardziej doświetlonym miejscem w domu, a tym samym łatwiej zadbać o ich funkcjonalność. Salon to przestrzeń, w której nie tylko toczy się życie rodzinne, ale także życie towarzyskie. Optymalny kształt jego kształt, przypominający kwadrat, pozwala usytuować nawet dwie sofy względem siebie oraz zaplanować kominek i telewizor na dwóch przeciwległych ścianach. Należy unikać przebiegu przez salon ciągu komunikacyjnego, który zaburzyłby jego wygodne użytkowanie. Minimalna wielkość tego pomieszczenia przy czteroosobowej rodzinie to 18 m 2. W osobnym artykule zostanie szczegółowo omówione, w jaki sposób zaplanować wygodny, funkcjonalny i estetyczny salon.

Dobrze rozplanowany salon pełni swoją podstawową funkcję: każdy z członków rodziny znajdzie tu dla siebie miejsce, źródło Pinterest.

Przy planowaniu jadalni należy uwzględnić przede wszystkim miejsce na stół mieszący minimum cztery osoby. Zależność ta warunkuje, iż minimalna wielkość tego pomieszczenia lub wydzielona strefa powinna wynosić min. 9 m2. Dodatkowo ważne jest aby jadalnia była połączona węzłem komunikacyjnym z kuchnią i salonem. Nie powinno w jadalnie zabraknąć dodatkowego oświetlenia nad samym stołem oraz miejsca, np. kredensu, do przechowywania zastawy czy bielizny stołowej. Temu wyjątkowemu miejscu zostanie poświęcony odrębny artykuł.

Idealne miejsce do spożywania posiłków, pięknie oświetlone, w bezpośrednim kontakcie z kuchnią a z drugiej strony widok na salon, który nie został ujęty na tym zdjęciu. Aż dziw, że miejsca przy stole są puste, źródło Pinterest.

Jak zaplanować wygodną i funkcjonalną sypialnię?

Sypialnia, która harmonią kolorów i faktur, staje się prawdziwą oazą spokoju, źródło Pinterest.

Sypialnia powinna zostać usytuowana w strefie indywidualnej domu, czyli takiej, to której gości nie będą mieli bezpośredniego dostępu a życie towarzyskie będzie w bezpiecznej od niej odległości. Dzięki temu głośne dźwięki telewizora będą wyciszone i trudniej będzie im się przedostać. Dodatkowo, idealnym położeniem na sypialnie jest strona północno-wschodnia, w której promienie wschodzącego słońca przyjemnie przedostają się przez okno i budzą nas ze snu. Minimalna wielkość funkcjonalnej sypialni to 12 m 2 przy założeniu ustawienia w pomieszczeniu łóżka dwuosobowego. Idealnym rozwiązaniem jest usytuowanie łóżka tak, by nie było ono odwrócone twarzą do okna czy drzwi – powinny one znajdować się z prawej lub lewej strony głównego mebla. Niestety najczęściej sypialnia zostaje wyodrębniona ze strefy dziennej (szczególnie w małych mieszkaniach) ale stosowanie ogólnych reguł prawidłowego rozplanowania mebli również i z małej przestrzeni można stworzyć wygodne miejsce do spania. Pomieszczeniu temu zostanie poświęcony odrębny artykuł, w którym będą poruszone również kwestie wyboru odpowiedniego materaca i mebli.

Jak zaplanować wygodną i funkcjonalną łazienkę?

Najlepszą możliwością usytuowania łazienki jest jej położenie od strony północnej. Bardzo dobrze jest wtedy, gdy łazienka ma okno i możliwość naturalnej wentylacji, w innym przypadku konieczne jest zaplanowanie wentylacji mechanicznej. Należy również pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi drzwi do łazienki zawsze powinny otwierać się na zewnątrz a włącznik światła powinien znajdować się na zewnętrznej ścianie, po tej samej stronie na której znajduje się klamka drzwi. Dużą oszczędnością jest przyłączenie łazienki i kuchni do wspólnego szybu instalacyjnego. Oddzielenie WC od łazienki, jeśli tylko to możliwe, zdecydowanie podwyższa komfort użytkowania, a minimalna jej wielkość do 4 m 2. Jeśli pozostawimy łazienkę z WC wtedy minimalna jej wielkość powinna wynosić 5,5 m2. Przy rozplanowaniu sanitariatów również należy posiłkować się minimalną między nimi odległością, tak aby korzystanie z tego pomieszczenia było wygodne i bezkolizyjne.

Minimalne odległości między podstawowym wyposażeniem łazienki pozwala na wygodne i bezkolizyjne korzystanie z niej, źródło Pinterest.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu czy mieszkania?

 • Na strony świata, które będą warunkować położenie strefy domu;
 • Na podział domu na strefy dzienne (wspólne) i indywidualne, które połączone są ze sobą bezkolizyjnie prawidłowo funkcjonującą komunikacją;
 • Na wejście domu – a raczej drzwi do domu – czy ich położenie w żaden sposób nie zakłóca funkcjonalności reszty pomieszczeń (źle usytuowane drzwi mogą powiększać powierzchnię korytarza i zabrać wiele zbędnego miejsca);
 • Na komunikację domu czy mieszkania – a więc takie połączenie pomieszczeń między sobą aby ruch w nich odbywał się bez żadnych kolizji (np. otwieranie ustawionego pod blatem piekarnika warunkuje odległość blatu od stołu min. 120 cm, tak by można było nie tylko swobodnie otworzyć drzwiczki pieca ale również wyciągnąć z niego gorącą potrawę, bez zderzenia naszymi plecami podczas wstawania ze stołem lub wyspą);
 • Na minimalne wymiary pomieszczeń (jeśli jest to oczywiście możliwe);
 • Na nasze indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia, które będą warunkowały układ pomieszczeń a także na to, co w nich będzie dla nas niezbędne do usytuowania.

Warto przeczytać:

Jak dobrać właściwy kolor do wnętrza?

Projekt parteru w domu jednorodzinnym w Pleszewie

Share:

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *